(→German) |
m (→German) |
||
| Line 16: | Line 16: | ||
|-style= text-align:left;" | |-style= text-align:left;" | ||
! scope="row" |Nominativ | ! scope="row" |Nominativ | ||
| − | | Homin || Homina || Homin || | + | | Homin || Homina || Homin || Hominas |
|-style= text-align:left;" | |-style= text-align:left;" | ||
! scope="row" | Genitiv | ! scope="row" | Genitiv | ||
Homin word family declensions
| Singular | Plural | |||
|---|---|---|---|---|
| Kasus | männlich | weiblich | männlich | weiblich |
| Nominativ | Homin | Homina | Homin | Hominas |
| Genitiv | Homins | Homina | Homin | Hominas |
| Dativ | Homin | Homina | Homin | Hominas |
| Akkusativ | Homin | Homina | Homin | Hominas |
| Masculine | Femine | |
|---|---|---|
| Nominatif | Хомина | Хомин |
| Accusatif | Хомину | Хомина |
| Génitif | Хомины | Хомина |
| Datif | Хомине | Хомину |
| Instrumental | Хоминой | Хомином |
| Locatif | Хомине | Хоминии |
| Masculine | Femine | |
|---|---|---|
| Nominatif | Хомины | Хомины |
| Accusatif | Хомин | Хоминов |
| Génitif | Хомин | Хоминов |
| Datif | Хоминам | Хоминам |
| Instrumental | Хоминами | Хоминами |
| Locatif | Хоминах | Хоминах |